به ما ایمیل بفرستید

ژئوسل ها (Geocell) یکی از  محصولات ژئوسنتتیک ها می باشند که جهت پایدارسازی شیب‌ها و کنترل فرسایش  در سطوح شیب دار و افزایش ظرفیت باربری بستر مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از ژئوسل ها منجر به کاهش پیامدهای زیست‌محیطی و کاهش زمین لغزش ها خواهد شد.

درگذشته از مصالحی همچون بتن و یا فولاد به‌عنوان نگهدارنده استفاده می‌شده که علاوه بر ظاهری نه‌چندان زیبا سازگاری با محیط‌ زیست نیز نداشته اند.


ژئوسل ها در واقع از اتصال نوارهای ژئوممبران با ساختار  لانه زنبوری  با ارتفاع 50 الی 300 میلیمتر ساخته می شوند که بسته به ضخامت می تواند حجم مشخصی از خاک، شن، ماسه و حتی بتن را از طریق محدود کردن حرکت جانبی در خانه های خود نگه دارد.

ژئوسل ها در شکل شبکه‌هایی لانه‌زنبوری از جنس پلی‌اتیلن ساخته‌شده که همراه با خاک و گیاه به جهت کاهش لغزش زمین و پایداری سازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع از مصالح کاملاً با محیط‌ زیست سازگار بوده و در واقع بانام محافظت بیوتکنیکی شیب شناخته می‌شود.


 مکانیزم عملکرد ژئوسل از طریق محدود کردن حرکت جانبی در لایه ای ازخاک، شن و حتی بتن ( قبل از گیرش ) اتفاق می افتد. محدود کردن حرکت جانبی در صورتی که در سطوح افقی اتفاق بیفتد منجر به افزایش ظرفیت باربری بستر خاکی محدوده شده می گردد.
ژئوسل‌ها به‌عنوان یک عامل تحکیم بستر در کانال‌ها و مسیل‌ها نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند. همچنین آن‌ها به‌عنوان یک عامل تقویت‌کننده در زمین‌های سست باتلاقی نیز به شمار رفته و منجر به کنترل فرسایش درشیب‌های تا زاویه 60 درجه خواهند شد.
ژئوسل ها در واقع یک عامل مسلح کننده در دیواره‌های شیب‌دار کنار جاده‌ها با امکان ایجاد فضاهای سبز در سلول‌های لانه زنبوری می‌باشند.

کاربرد ژئوسل ها (Geocell):

  • کنترل فرسایش
  • تثبیت خاک در زمین های مسطح و شیبدار
  • حفاظت کف و جداره کانال ها
  • افزایش ظرفیت باربری بستر خاک
  • افزایش ظرفیت باربری بستر راه راه آهن،جاده ها با بار ترافیکی سنگین، باند فرود فرودگاه
  • ساخت دیوارهای خاک مسلح
  • ساخت جاده ها با روسازی شنی